Václav Hudeček a pocta Josefu Vlachovi
Václav Hudeček a potomci Josefa Vlacha spolu s Českým komorním orchestrem vystoupí k poctě Josefa Vlacha
Datum: pátek 9. 6. 2023, 19 hodin
Místo: Kostel Narození Panny Marie v Mnichovicích
Účinkující: Václav Hudeček, Jana Vlachová, Dana Vlachová, Maria Ericsson Vlach - housle, Český komorní orchestr pod vedením Jany Vlachové
Program:
J. S. Bach: Trojkoncert D dur
J. S. Bach: Dvojkoncert d moll
A. Dvořák: Serenáda pro smyčce E dur, op. 22
Václav Hudeček zahájil svoji příkladně strmou cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. Již ve věku patnácti let dne 12. listopadu 1967 vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. O den později ho slyšel legendární David Oistrach, předpověděl mu velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra.
Od svého londýnského debutu vystupoval po celém světě na nejprestižnějších podiích ( Carnegie Hall, Royal Festival Hall, Suntory Hall, Osaka Festival Hall, Sydney Opera ), s nejlepšími světovými orchestry ( Berliner Philharmoniker, Cleveland Symphony Orchestra, NHK Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Leipzig, Moskevská státní filharmonie a další ) jakož i na světových festivalech ( Osaka, Salzburg, Istanbul, Perth, Helsinky ). K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí. A tak cílevědomě spolupracuje i dnes s nositeli tradic Oistracha, Kogana a Sitkovetského, jak dokazují jeho nahrávky u firmy Supraphon: www.supraphon.cz
Hudečkovo sympatické vystupování a zejména styl jeho hry spojující technickou suverenitu s vervně tvořeným a emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Jeho nahrávka Vivaldiho Le Quattro Stagioni s dirigentem Pavlem Koganem je od roku 1992 stále nejúspěšnější produkcí v České republice a interpret za ni obdržel zlatou a v roce 1997 platinovou desku. Rovněž za další svoje nahrávky obdržel interpret zlaté desky.
Václav Hudeček se nevěnuje jen kompozicím starých mistrů, ale rozšiřuje své repertoárové spektrum o díla XX. století (Janáček, Prokofjev) a skladby soudobých českých autorů (Kymlička, Fišer, Mácha).
Systematicky se stará o pomoc nastupující české
interpretační generaci a to jak každoročním pořádáním letních houslových
kurzů v Luhačovicích, tak představováním těch nejlepších jako hostů na svých
koncertech. v rámci tradičních vánočních turné, nebo na Hudečkem pořádaných
Svátcích hudby v Praze.
ČESKÝ KOMORNÍ ORCHESTR
"Český komorní orchestr vznikl vlastním rozhodnutím českých hudebníků vytvořiti soubor mimořádné úrovně i charakteru a je ctí pro každého instrumentalistu, stane-li se členem tohoto souboru."
Český komorní orchestr se hlásí k odkazu Václava Talicha a Josefa Vlacha a k jejich interpretačním ideálům. Těleso tohoto jména založil známý český dirigent Václav Talich v roce 1946 a již od počátku se soustředil na precizní studium, nekonformní repertoár a vysokou uměleckou úroveň orchestru. V souvislosti se zákazem Talichovy činnosti v komunistickém Československu se orchestr v roce 1948 dobrovolně rozpustil. Svou činnost obnovil až v roce 1957 a na Talichovu práci navázal jeho žák Josef Vlach, primárius tehdejšího Vlachova kvarteta. V současné době prožívá orchestr již svou třetí éru s pokračovateli tradice, Vlachovými žáky a novou generací umělců. Koncertním mistrem orchestru je Vlachova dcera Jana Vlachová a dirigentského vedení se ujali Ondřej Kukal a Andreas s. Weiser.
Těžiště činnosti orchestru spočívá v jeho koncertních aktivitách. Od roku 2002 do roku 2009 měl ČKO jako kmenový orchestr České filharmonie vlastní abonentní cyklus pořádaný Českou filharmonií v rámci jejích abonentních řad, při němž vystoupil s významnými českými i zahraničními sólisty, včetně Václava Hudečka. Vedle toho vystupoval orchestr na důležitých domácích hudebních festivalech – na festivalu Pražské jaro, Janáčkův máj, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Talichův Beroun, Kouřimské hudební slavnosti, jako host v abonentních řadách Filharmonie Hradce Králové. Kromě domácí činnosti je orchestr zván i do zahraničí, převážně do evropských zemí. Vystupoval opakovaně ve Francii, Německu, Belgii, Chorvatsku, Polsku, Švýcarsku, Španělsku či Kanárských ostrovech.
Vedle koncertní činnosti stihl orchestr natočit několik kompaktních disků obsahujících klasický repertoár komorního orchestru (např. Dvořák, Suk, Janáček) a doprovody sólistů (např. Rejcha: Cello concertos, Johann Sebastian Bach: Concerto and sonatas for viola).
Repertoár orchestru čítá přes sto skladeb a každým rokem se rozšiřuje. Základem je perfektní nastudování a interpretace klasických smyčcových serenád (Dvořák, Suk, Čajkovskij, Janáček), orchestr se s nadšením věnuje i studiu nových moderních skladeb. Při interpretaci skladeb s účastí dechových nástrojů zve orchestr ke spolupráci ty nejlepší hráče z České filharmonie, Symfonického orchestru hl.m Prahy FOK nebo Symfonického orchestru Českého rozhlasu.
"Výsledkem je naprosto nezaměnitelný zvuk, vyznačující se neuvěřitelnou intenzitou, barevností a souhrou."